Czy wiesz ile zarabia Twój pośrednik kredytowy?

Zastanawiałeś się może kiedyś:  

  • Kto może zostać pośrednikiem, i dlaczego musi iść do sądu?
  • Na czym polega praca pośrednika finansowego?
  • Ile zarabia pośrednik i kto mu płaci ?
  • Jak poznać dobrego pośrednika?

Kto może zostać pośrednikiem kredytowym?

Pośrednikiem finansowym może zostać osoba z wyższym wykształceniem lub odpowiednim udokumentowanym stażem pracy w branży, jednak nie wcześniej niż po ukończeniu kilkutygodniowego szkolenia zawodowego zazwyczaj organizowanego przez instytucję która ma umowy bezpośrednio podpisane z bankami. Musi zdobyć odpowiednie pełnomocnictwa bankowe.

Czy pośrednik sam może podpisać umowę o współpracy z bankiem – tak, może. Jednak też obowiązywać go będzie szkolenie, oraz konieczność dostarczenia tzw. “niekaralności”. Co to jest „niekaralność”? Jest to dokument wystawiany przez sąd na wniosek zainteresowanego. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest brak przeszłości kryminalnej – pośrednik nie może być wcześniej skazany, prawomocnym wyrokiem sądu. 

Dlaczego to takie ważne? Każdy pośrednik wykonując swoją pracę reprezentuje bank, poświadcza między innymi autentyczność dokumentów otrzymanych od klienta, musi być wiarygodny nie tylko dla klienta ale i przede wszystkim dla banku. Często w sytuacji niejednoznacznej – gdzie decyzja o przyznaniu kredytu zależy tylko od analityka – to właśnie od wiarygodności pośrednika w oczach banku zależy los wniosku kredytowego klienta.

W Polsce działa kilku dużych brokerów finansowych zrzeszających pod swymi skrzydłami indywidualnych pośredników. Być może słyszeliście o: Expander, Open Finanse, ANG Spółdzielni. Pośrednik chcąc wykonywać swój zawód podpisuje umowę o współpracy z takim właśnie brokerem. Jednak brokerzy są różni, są tacy wywodzący się wprost z banków oraz jest taki jeden broker który jest absolutnie niezależny od żadnej instytucji finansowej. Pośrednik sam wybiera z kim chce pracować – zgodnie z swymi wartościami. Taki duży broker dba o bieżące szkolenia dla swoich agentów, o dostęp do aplikacji bankowych. Odpowiedzialny duży broker niejednokrotnie czuwa też nad jakością wykonywania pracy przez swoich ekspertów. Dba o dostęp dla swoich pośredników do najlepszych ofert banków.

Na czym polega praca pośrednika kredytowego?

Praca pośrednika w dużej mierze polega na ustawicznym szkoleniu się i podnoszeniu swoich kompetencji. Zmieniające się warunki przyznawania kredytów, nowe oferty kredytowe czy nowelizacje przepisów prawa – wymuszają ciągłą naukę. 

W pracy pośrednika ważne są predyspozycje interpersonalne – musi być otwarty, i mieć dobre relacje z pracownikami banków – ta cecha jest często niedoceniana – jednak z doświadczenia wiem, że niezwykle pomocna! Dobry pośrednik lubi swoich klientów, swoją pracę i kolegów po fachu z banku. 

Praca pośrednika
Marczak Finanse – Praca pośrednika w dużej mierze polega na ustawicznym szkoleniu się ipodnoszeniu swoich kompetencji

Praca codzienna pośrednika: Pośrednik wyposażony w niezbędną wiedzę – na spotkaniu z klientem przede wszystkim pyta. Pyta i słucha, dlaczego? Kto pobrał już link do darmowego poradnika o tym jak przygotować się do kredytu  ( tu do wstawienia link )  ten wie, że diabeł tkwi w szczegółach. Następnie na podstawie zebranych informacji przygotowuje ofertę finansowania.  Co powinna zawierać oferta?

Każdy pośrednik pracuje inaczej, Marczak Finanse trzyma się poniższych standardów:

  • oferty min 2 banków lub wysokość oczekiwanej raty 
  • porównanie rat równych i malejących
  • plan na wcześniejszą spłatę kredytu
  • listę dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku
  • opis procesu krok po kroku
  • wyliczenie kosztów całościowych kredytu

Co dalej? Następuje współpraca polegająca na przeprowadzeniu całego procesu kredytowego, aż do uruchomienia kredytu i wydania kluczy do mieszkania dla klienta. Ile to trwa? Przez miesiąc, czasem dłużej pośrednik jest do dyspozycji klienta, my robimy to tak:

  • pomagamy w wypełnieniu wniosków i miliona druków bankowych
  • czuwamy nad poprawnością składanych danych
  • zanosimy wnioski do banków ( minimum 2 )
  • zanosimy do banków dokumenty uzupełniające
  • wyjaśniamy niejasności wynikające z przedstawionych dokumentów – czyli biegamy do sądu, geopozu, czy innych urzędów i instytucji
  • czuwamy nad wyceną nieruchomości
  • analizujemy decyzję kredytową, negocjujemy jej warunki jeśli to konieczne
  • omawiamy z klientem umowę kredytową
  • czuwamy w banku przy podpisywaniu umowy kredytowej
  • pilnujemy i pomagamy spełnić warunki do uruchomienia kredytu
  • często jesteśmy w kancelarii na akcie przy kupnie nieruchomości, 
  • często jesteśmy  przy przekazaniu kluczy i protokole odbiorczym nieruchomości
  • pomagamy ubezpieczyć nieruchomość
  • pomagamy ozliczyć transze
  • i wiele innych ….

Za te wszystkie usługi Ty nic nie zapłacisz – płatnikiem jest  bank, na mocy umowy z dużym brokerem. 

Jednak czy wiesz, że w sytuacji gdy bank odmówił Ci kredytu, lub sam zmienisz zdanie i zrezygnujesz – to pośrednik za cały swój trud  i włożoną pracę nie otrzyma ani złotówki? Wynagrodzenie pośrednika jest uzależnione od skutków – to znaczy, że tylko wtedy dostanie wynagrodzenie gdy kredyt będzie wypłacony. 

Ile zarabia Twój pośrednik kredytowy?

Ile zarabia pośrednik? Bank wypłaca procent od uruchomionego kredytu. Ile, to można sprawdzić na każdym formularzu przed podpisaniem umowy kredytowej – te informacje są jawne. Ale czy to jest dochód na rękę pośrednika? Zastanów się. Spotkałeś się z swoim pośrednikiem w czystym biurze, zostałeś poczęstowany kawą, może czymś słodkim. Może pośrednik musiał gdzieś jechać z twoimi dokumentami, lub w twojej sprawie. Na pewno korzysta z Internetu i telefonu. Czy wyobrażasz sobie jakie ilości papieru generują wnioski kredytowe – po kilkadziesiąt stron składane do kilku banków, zapewne taki pośrednik jest stałym klientem sklepu z tonerami i innymi artykułami biurowymi. Pewnie też ktoś prowadzi księgowość dla jego działalności, no i ten ZUS … Czy  to znaczy, że zarabia mało? To już zależy od jego profesjonalizmu i ilości klientów.

Jak wybrać dobrego pośrednika kredytowego?

Po czym poznać dobrego pośrednika? Moim zdaniem po stażu w branży i ilości klientów. Jednak również ważne są jego moralne i etyczne przekonania, pamiętaj zawsze powinienieć sprawdzić swojego pośrednika, w dzisiejszych czasach to naprawdę proste. 

Napisz czy się z tym zgadzasz z powyższym wpisem? Jestem ciekawa Twojego doświadczenia w tej dziedzinie.

Proponowane artykuły